Επέστρεψε από την 10ήμερη επίσκεψή του στις Ηνωμένες Πολιτείες και στις εγκαταστάσεις της NASA ο μαθητής μας Γιώργος Λιούτας.

Ο 17χρονος μαθητής του 1ου ΓΕΛ Τρικάλων είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο για το υπερατλαντικό ταξίδι μετά την πρωτιά του στον 15ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αστρονομίας.

Οι εμπειρίες που αποκόμισε από τη συμμετοχή του στα προγράμματα εκπαίδευσης της NASA είναι μοναδικές και αποτελούν το καλύτερο κίνητρο για τον ίδιο, αλλά και για όλους τους συμμαθητές του, να κυνηγούν το όνειρά τους και να τα κάνουν πραγματικότητα.

Ένα μεγάλο μπράβο στον ίδιο αλλά και στην οικογένειά του, που τον στηρίζει με όλες της τις δυνάμεις. Ευχόμαστε να γίνει ο πρώτος Έλληνας που θα πετάξει στο Διάστημα σε Διεθνείς Διαστημικές αποστολές. Προς το παρόν αυτό που έχουμε να πούμε είναι ότι η συνταγή της επιτυχίας κρύβεται πίσω από σκληρή δουλειά και διαστημικά όνειρα.